Buk vs. dub: Víte jaký je mezi nimi rozdíl?

Buk vs. dub: Víte jaký je mezi nimi rozdíl?

Buk a dub. Stromy rostoucí na našem území a zároveň dřeviny, které se už po několik desetiletí, možná i staletí, hojně zpracovávají, aby zdobily (nejen) české domácnosti. Konkrétně Dub letní, ale i zimní zastupuje v českých lesích okolo 8 % půdy a Buk lesní okolo 9 %. Využívají se převážně v nábytkářství a i v naší nabídce představují dvě zásadní komodity, ze kterých vyrábíme naše produkty.

Pojďme si buk i dub rozebrat detailněji. Zaměříme se především na hlavní rozdílnosti těchto dřevin při použití v nábytkářství. Tedy faktory, které by vás měly zajímat, pokud se právě rozhodujete o koupi, nebo už některý z našich produktů vlastníte.

1.) Vzhled dřeva - jak vypadá dub a jak buk?

Základní metrikou, která jistě zajímá většinu nakupujících a bývá hlavním kritériem výběru, je vzhled. Téma nejvíce rozsáhlé a komplikované, u obou dřevin totiž máme hned několik možností provedení.

Zde si dovolíme se pozastavit trošku více. Důležité je se zde zaměřit na:

  1. příčný řez oběma kmeny dřevin (pro rychlost a účelnost tyto řezy hodně zjednoduším a rozdělím jen na část běle a jádra),
  2. a způsob, jakým se materiál ošetřuje před zpracováním.

Rozdíl mezi řezy dřeva:

(Buk: běl a jádro; ALT: Vzhled bělu a jádra při příčném řezu bukem)

(Dub: běl a jádro; ALT: Vzhled bělu a jádra při příčném řezu dubem)

 

Ze snímků se dá poznat, že dub má část jádra velice širokou a naopak buk oproti dubu velmi úzkou.

U buku pro naši výrobu používáme pouze část běli. Jádro využíváme zřídka, a to jen pro méně viditelné části produktu, jako je například spodní strana stolové desky. Jádrové produkty ale vyrábíme i na zakázku. Níže se můžete podívat, jak takové jádrové bukové dřevo na nábytku vypadá.

 

(Jádrové dřevo buku, ALT: Vzhled jádrového bukového dřeva)

 

U dubu naopak používáme pouze jádro stromu. Běl vyřezáváme při zpracování. Někteří výrobci nábytku běl nechávají a šetří tak značnou část nákladů za materiál. My opět povolujeme bělové záběhy pouze na méně viditelných místech, jako v případě buku – spodní strany desek stolů.

 
Také je důležité říci, že bukové řezivo ještě před zpracováním upravujeme pařením. Jde o relativně běžnou úpravu typickou pro tento materiál. Zajišťuje větší stabilitu dřeva, které je pak charakteristicky narůžověle zbarvené. Jak rozpoznat buk před a po paření se podívejte sami.

 

Pařený a nepařený buk:

(Foto pařeného a nepařeného buku; ALT: Vzhled pařeného buku a nepařeného buku)

 

Pro dubový nábytek používáme velmi kvalitní Dub "divoký". Dřevo divokého dubu má výraznější divoce-přírodní vzhled. Do našeho materiálu tedy záměrně vyhledáváme více suků a prasklin, které následně vyspravujeme, aby povrch zůstal stejně hladký jako bez vad. Produkt poté působí větším nádechem přírody a je na první pohled poznat pravý masivní materiál.

Ovšem pokud jste zrovna vy příznivcem čistého materiálu, bez vad, rádi vám na zakázku vyrobíme i produkt z čistého dubového materiálu.

 

Dub a Dub divoký 

(Foto Dubu a dubu divokého; ALT: Vzhled dřevěné desky z dubu a z dubu divokého)

2.) Odolnost, tvrdost dřeva a povrchová úprava

Vzhledem k tvrdosti obou dřevin, jsou na tom buk i dub velice podobně. Oba dva se řadí mezi tvrdé listnaté stromy. To v praxi znamená, že se dají jen stěží poškrábat či otlouct. Jejich řezivo je uměle dosušené (tak dosahují ideální vlhkosti). Hustota uměle dosušeného řeziva je zde téměř shodná, okolo 600kg/m3.

Samozřejmě, pokud se bavíme o odolnosti, musíme také zmínit důležitost povrchové úpravy, která má jako první za úkol odolávat oděrkům a škrábancům. Jak pečovat o nábytek si můžete přečíst v našem doporučení. 

3.) Cena buku a dubu

Dub i buk rostou velice pomalu, což má na cenu zásadní vliv. Rozdíl tedy činí především velikost poptávky. Dub je v posledním desetiletí v nábytkářství velice oblíbený, což způsobuje jeho neustále se zvyšující cenu. Dubový materiál je v Čechách momentálně zhruba o 120 % dražší než bukový.

I my bohužel musíme na vzácnost výskytu dřeva reagovat, proto jsou naše produkty z buku více dostupné, než jiné. 

Snad vám náš článek pomůže při zařizování domácnosti. Přesvědčte se sami, jak takový dřevěný stůl či židle mohou vypadat. Nebo si nechte vyrobit nábytek na zakáz

Späť do obchodu