Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Masivní nábytek je velmi pěkný a přirozeně pozvedne design místnosti. Aby mohl svým majitelům dlouho sloužit ve své kráse, je nutné mu věnovat správnou údržbu.  

Jak pečovat o nábytek z masivu 

Produkty z masivního dřeva jsou největší stálicí na trhu s nábytkem. Tento přírodní materiál je velmi oblíbený a vzhledem k tomu, že se jedná o stoprocentní přírodní produkt, tak vyžaduje jistou péči a patřičnou pozornost. 

Bohatý výběr stolů pro každou domácnost 

Žádná domácnost se neobejde bez stolů. Mohou být součástí jídelních setů, které budou umístěny do kuchyně nebo jídelny. V obývacím pokoji obvykle stojí konferenční stolky, které mají různý tvar, velikost i provedení. Je nesmírně důležité, aby takový stůl nebo stolek zapadl svým designem do prostoru, který je pro něho určený. A pokud si zvolíte masivní dřevo, tak chybu nikdy neuděláte.  

Dřevo jako přírodní materiál vytváří vždy stylovou a příjemnou atmosféru. Jen správnou údržbou a péčí o něj, docílíte jeho delší životnosti. A pokud si vyberete stůl z dubového nebo bukového dřeva, tak se může jednat až o desítky let. Poté se skutečně vyplatí investice do takových produktů.  

Naše stoly jsou ošetřeny tvrdým, voskovým olejem OSMO, který je odolný a ekologický, tudíž zcela nezávadný. Díky tomu materiál nevyvolává žádné zdravotní potíže a je zcela vhodný i pro alergiky

Rádi poradíme, jak má správná péče o nábytek z masivu vypadat: 

 • V první řadě musíte nalézt odpovídající místo, kam nábytek umístíte. Rozhodně mu nebudou svědčit velké výkyvy teplot. 
 • Zdroje přímého tepla, kterými jsou kamna, krby, ale i radiátory jsou pro masivní nábytek špatnými společníky. Bude lepší se jim vyhnout a najít jiný ideální prostor. 
 • Pro veškerý masivní nábytek se doporučuje teplota od 18 °C do 23 °C. 
 • Dřevu nesvědčí ani vlhkost a tudíž je nutné své stoly chránit před dlouhodobým působením vlhkosti.  
 • Dále je nutné věnovat zvýšenou pozornost při servírování pokrmů, což platí pro všechny hospodyňky a milovníky vaření. Skutečně dřevu neprospěje, když budete stavět horké předměty rovnou na stůl. Bohužel ani ubrus nedokáže pohltit příliš vysokou teplotu a dřevo dostatečně ochránit. Ideální bude si pořídit odpovídající vhodné podložky, na které budete stavět horké hrnce.  

Základem správné péče je odpovídající údržba 

Běžné čištění 

 • Je zcela zřejmé, že k běžnému čištění stolu se nesmí používat žádné chemikálie, aceton, případně benzín. 
 • Pokud si zakoupíte stůl od nás, tak vám k běžné údržbě postačí Osmo čisticí prostředek, který je určený přímo k Osmo ošetřeným povrchům. 
 • Odpovídající Osmo produkt, s kterým chybu rozhodně neuděláte, si můžete zakoupit také v našem e-shopu ZDE

Pravidelné oživení povrchu 

 • Doporučujeme, alespoň jednou za rok, nábytek ošetřit Osmo voskovou údržbou a čisticím prostředkem, produkt je možné zakoupit také na našem e-shopu.
 • Jedná se o transparentní ošetřující vosk pro občasné oživení nábytku, který je ošetřený tvrdým voskovým olejem, čímž dojde k obnovení povrchu a nábytek opět získá svoji původní krásu. 
 • Nábytek díky takovému ošetření získá navíc skvělý bonus. Bude odolnější proti znečištění, oděru a samozřejmě bude lépe vypadat.  

Jak postupovat při oživení nábytku 

 • Povrch je nutné nejdříve zbavit všech nečistot a mastnoty.  
 • Pomocí utěrky z mikrovlákna nanášíte tenkou vrstvu přípravku, v poměru 2 čajové lžičky na m2
 • Utěrkou nanášíte tahy po směru vláken stolu. Neprovádíte krouživé ani jiné pohyby. Takovým způsobem by mohly na stole vzniknout stopy po aplikaci. 
 • Za běžných klimatických podmínek se doba schnutí odhaduje přibližně na 30–40 minut.  
 • Během schnutí je dobré zajistit dostatečné větrání. 

Jak řešit nehody, poškrábání nebo pomalování nábytku 

Velkou výhodou masivního nábytku je možnost opravení. Skutečně se dá opravit mnoho různých nehod, které se mohou snadno přihodit, zvláště pokud jsou v rodině malé děti. Poškrábání stolu, pomalování, ale i větší rýhy nebo dokonce díry ve dřevě se dají odstranit a nábytek bude jako nový.  

Pro tento účel jsme pro vás připravili video, kde podrobně vysvětlujeme postup opravy, kterou zvládne každý uživatel.  

Zpět do obchodu